Automobilių taršos mokestis, taršos mokesčio skaičiuoklė

Nors daugeliui žmonių automobilis šiuos metu yra būtina transporto priemonė, tai tikrai nėra prabanga, visgi, už tai, kad turite galimybę jį naudoti – reikia mokėti taršos mokestį. Tai yra tarsi kompensacija gamtai. Gauti pinigai yra skirti ekologijos puoselėjimui, įvairioms subsidijoms, kurios skatina žmones rinktis kur kas mažiau taršios automobilius. Juk senesnio modelio transporto priemonė degina daugiau kuro nei naujos inovatyvios mašinos, kurios yra kuriamos laikantis ekologijos standartų.

Pavojus žmogaus sveikatai ir gamtai

Taršios mašinos kenkia kiekvienam iš mūsų. Jų išmetamosios dujos prisideda prie to, kad žmonės serga onkologinėmis ligomis, kad daugėja problemų su kvėpavimo takais, žinoma, atsiranda vis daugiau žmonių, kurie taip pat turi kraujotakos sutrikimus ir panašiai. Galima sakyti, kad automobilių teršalai trumpina žmogaus gyvenimą, tad valdžia imasi priemonių, kurios gali padėti bent jau dalinai sumažinti neigiamą įtaką.

Nuo 2021-ųjų metų ES kartu su Lietuva yra įsipareigojusi, kad poveikis klimato kaitai bus mažinamas. Iki 2023-ųjų reikia net 42 procentais sumažinti daromą poveikį. Priemonių yra daug ir taršos mokestis yra viena iš jų.

Kam reikia automobilių taršos mokesčio?

Vyriausybė pateikė Motorinių transporto priemonių taršos mokesčio projektą, kurio tikslas yra mažinti automobilio išmetamųjų dalių kiekį į atmosferą. Įstatymo tikslas yra patenkinti tris keliamus reikalavimus.

1. Pirmiausia skatinama transporto priemonių savininkus rinktis tokias mašinas, kurios yra kuo mažiau taršios ir labiau taupios.

2. Taip pat surinktas biudžetas yra naudojamas pakankamam finansavimui užtikrinti, kad tiek miestuose, tiek regionuose būtų atliekama tinkama plėtra. Gautos lėšos yra skiriamos Darnaus judrumo fondui. Taip pat orientuojamasi į tai, kad vienas namų ūkis turėtų tik vieną transporto priemonę. Štai Lietuvoje yra daugiau lengvųjų automobilių nei yra šeimos ūkių.

3. Taip pat stengiamasi, kad būtų galima užtikrinti kuo geriausią oro kokybę. Dyzelinės transporto priemonės išmeta net iki 10 kartų daugiau oro teršalų: suboksidų, azoto, kietųjų dalelių ir panašiai. Taigi norima, kad dyzelinių transporto priemonių skaičius taip pat būtų mažesnis.

Specialistai nurodo, kad laikantis tų standartų, kurie yra įvesti naujo mokesčio pagalba, bus stengiamasi, kad iki 2027-ųjų metų bus pasiekiami tokie rodikliai:

  • Pirmą kartą registruotų dyzelinių transporto priemonių skaičius bus mažinamos net 55 procentais.

  • Siekiama nulinės CO2 taršos.

  • Vidutinio transporto priemonių amžius trumpinamas iki 12 metų.

  • 80 procentų šalyje registruotų lengvųjų automobilių skaičius atitiktų ne mažesnį nei EURO 6 teršalų standartą.

  • Ir kiti tikslai.

Kokio dydžio bus automobilių mokestis?

Natūralu, kad daugeliui transporto priemonių savininkų pirmiausia rūpi mokesčio dydis. Kaip jau minėjome, jis kinta priklausomai nuo to – kokios transporto priemonės yra naudojamos, žinoma, kiek vienas šeimos ūkis jų turi.

Kuo labiau automobilis yra taršus – tuo jo mokestis bus didesnis. Ne veltui skatinama žmones rinktis tokias transporto priemones, kurios yra mažiau taršios. Jos dažniausiai taip pat sunaudoja ir mažiau kuro, tad tai puiki ilgalaikė taupymo galimybė. Didžiausius mokesčius, kurie bus kartą per metus, tai yra daugiau nei 200 EUR – mokės vos 10,4 proc. taršiausių transporto priemonių savininkų, iš jų tik 3 proc. – daugiau nei 300 EUR per metus.

Kiek turėsiu mokėti mokesčio?

Kiekvienas asmuo gali pats patogiai patikrinti – kokio dydžio mokestis jo laukia. Informaciją galima rasti šioje svetainėje: https://eregitra.lt/viesa/registracijos-mokestis/. Mokesčio įsigaliojimo data yra 2023 m. sausio 1 d. už pirmus metus reikia sumokėti iki 2024-ųjų metų liepos 1 dienos.

Kur bus skiriamos gautos įplaukos?

Kaip jau minėjome, jų tikslas yra skatinti žmones gyventi tvariau ir tuo pačiu kurti tokią aplinką, kuri nedaro neigiamos įtakos visuomenės sveikatai. Surinktos lėšos yra nukreipiamos į Darnaus judėjimo fondą. Jame gautos įplaukos bus skirstomos pagal prioritetą į šias sritis:

  1. Darnaus judėjimo planas miestuose.

  2. Skatinimas įsigyti alternatyviais degalais varomas transporto priemones.

  3. Alternatyviųjų degalų gavimo infrastruktūros kūrimas.

  4. Miestuose ribojamos vidaus degimo varikliais veikiančios transporto priemonės.

  5. Aplinkos taršos mažinimas.

  6. Visuomenės informavimas apie darnaus judėjimo plėtrą.

Negaliu įsigyti ekonomiškesnio automobilio

Žinoma, kaip ir kiekvienas įstatymas, taip ir šis susijęs su tuo, kad ne visi gali sau leisti įsigyti mažiau taršaus automobilio. Tokiu atveju Aplinkos ministerija suteikia galimybę pasinaudoti paramos priemone, kuri siekia net 2 000 eurų. Tai yra pagalba labiausiai pažeidžiamoms socialinėms grupėms. Siekiama, kad jos taip pat suprastų šio mokesčio svarbą ir stengtųsigyventi tvariau.

Siūlomos paramos dydžiai:

  1. Sulaukusiems 64 metų amžiaus galima gauti net iki 50 procentų transporto priemonės įsigijimo kainos.

  2. Šeimoms, kurios prižiūri neįgalų asmenų gali gauti iki 50 procentų transporto priemonės įsigijimo kainos.

  3. Socialinės paramos gavėjams, kurią jie gauna pinigais, gali gauti iki 50 procentų transporto priemonės įsigijimo kainos.

  4. Iki 2024-ųjų metų gruodžio 1 dienos – visi automobilių valdytojai gali gauti iki 50 procentų transporto priemonės įsigijimo kainos.

  5. Nuo šio mokesčio yra atleidžiami asmenys, kurie turi negalią ir naudoja atitinkamą transporto priemonę.

Lengvatos yra siūlomos tik vienam asmens valdomam automobiliui.

Kur galima rasti daugiau informacijos?

Apie klimato kaitos programą ir priemones, kurios bus naudojamos, daugiau informacijos galite rasti šiuos puslapiuose:

1. Kvietimas kompensacijom, kuomet sunaikinamas taršesnis automobilis ir perkamas ne toks taršus: https://www.apva.lt/kvietimas-maziau-tarsiam-automobiliui-isigyti/

2. Kvietimas kompensacijom, kuomet sunaikinama tarši transporto priemonė ir perkamas paspirtukas, dviratis ir t.t.: https://www.apva.lt/kvietimas-paspirtukams-dviraciams-viesojo-transporto...

3. Kvietimas įsigytiems naujiems ir naudotiems elektromobiliams kompensuoti: https://www.apva.lt/kvietimas-pagal-priemone-elektromobiliu-isigijimo-fi...

Gyvenkime tvariau.